Hodina chémie úvod do organickej chémie. Abstrakt z predmetu organická chémia. Elektronická a priestorová štruktúra etylénu

Téma lekcie: „Úvod do organickej chémie“
Položka : Chémia Trieda: 9
Účel lekcie : Vytváranie podmienok pre „ponorenie“ do organickej chémie.
Ciele lekcie:
Vzdelávacie . Študovať chemické zloženie organických látok, identifikovať rozdiel medzi organickými látkami a anorganickými, určiť predmet štúdia organickej chémie, ciele a zámery organickej chémie.
Vývojový. Rozvíjajte schopnosť pracovať s primárnymi zdrojmi a dodatočnými informáciami: zvýraznite hlavnú vec a vytvorte podporné zhrnutie. Rozvíjať zručnosti pri vykonávaní chemických experimentov, dodržiavaní bezpečnostných predpisov. Rozvíjať schopnosť pozorovať, porovnávať a vyvodzovať závery. Rozvíjajte pamäť, logické myslenie, pozornosť.
Vzdelávacie . Pestovať úhľadnosť, pracovitosť, vlastenecké, estetické a mravné vlastnosti.
Typ lekcie: Lekcia učenia sa nového materiálu.
Technická podpora lekcie: Multimediálny projektor, počítač, vybavenie a činidlá na vykonávanie chemického experimentu.
Ocakavane vysledky:
- definovať pojmy: predmet organickej chémie, organické látky
- porovnávať organické a anorganické látky
- poznať ciele a zámery organickej chémie,
- vymenovať mená organických vedcov
- vedieť identifikovať organické látky v rastlinných objektoch.

Počas vyučovania

Org moment.

Dobré ráno, chlapci. Dobré ráno, milí hostia! Usmejme sa na seba! A začnime našu lekciu v dobrej nálade, dúfam, že lekcia bude pre vás produktívna, a čo je najdôležitejšie, užitočná!

Hodinu chcem začať slovami M. Gorkého: „V prvom rade a najopatrnejšie študuj chémiu. Toto je úžasná veda, viete... Jej bystrý, smelý pohľad preniká do ohnivej masy slnka a do temnoty zemskej kôry, do neviditeľných častíc vášho srdca a do tajomstiev štruktúry kameňa a do tichého života stromu. Pozerá všade a všade objavuje harmóniu, vytrvalo hľadá začiatok života...“

ja .Fáza stanovenia výziev a cieľov

Dnes budete pracovať v skupinách a dvojiciach. A pozor, v treťom rade sedia žiaci 11. ročníka. Prečo sú tu? Áno, aby som ti pomohol študovať chémiu. No a akú sekciu študujú, zistíme postupom hodiny.

Otvorte si zošity a zapíšte si číslo.

Chlapci, urobme zhluk - napíšte slová „chemikálie“ do stredu zošita.Pracujeme vo dvojiciach. Každý pár tvorí svoj vlastný zhluk.

Klaster pripravený na doske snímka1

Aké asociácie máte s týmito slovami? Označte príklady chemikálií, ktoré poznáte z každodenného života, okolo slov „chemikálie“.

Snímka 2

Dva roky sme spolu študovali jednu sekciu chémie s názvom „anorganická chémia“. Pozrite sa na diagram a uveďte zoznam látok, ktoré sú klasifikované ako anorganické látky.

Nazývajú sa anorganické látky (voda, kyslík atď...)

Aké látky sme ešte neštudovali, vymenujte ich?Cukor, škrob, tuky, bielkoviny...

Tu sú pred vami dve kolekcie, pozorne sa pozrite, v čom sú si podobné a v čom sa líšia? Do akých skupín môžete rozdeliť tieto kolekcie?

Ktoré odvetvie chémie podľa vás študuje tieto látky?organická chémia.

Pripomeňme si, čo sme študovali v sekcii anorganickej chémie.-9. ročníka.

Aké triedy látok existujú v anorganickej chémii?Oxidy, kyseliny, soli, zásady

Aké triedy študuje sekcia organickej chémie? -11. ročník

Od dnešnej lekcie začíname študovať časť - organické látky a tému našej lekcie (formulovať):"Predmet organickej chémie."

Vráťme sa do klastra.

Tieto organické látky sú vám známe. Čo je v nich zahrnutézlúčenina ? Vieme? - 9Trieda

Čo majúštruktúru ? Vieme? -9. ročníka

Vlastnosti Ako sa líšia od anorganických látok?

Ktoré látky sú početnejšie – organické alebo anorganické?(dôvody pre rozmanitosť ) - 9 Trieda

Pozrite si stranu 214. Ktorých látok je tam viac?

II . Fáza porozumenia obsahu

Pozrite sa, koľko máme otázok! Budeme hľadať odpovede na otázky položené v triede!

Navrhujem využiť pomoc 11. ročníka.

Práca s 11 Klaasom

Skupina 1. Ako sa v staroveku získavali organické látky? Prečo sa tieto látky nazývajú organické?

odpoveď: Všetky organické látky boli získané výlučne z odpadových produktov rastlinných a živočíšnych organizmov alebo v dôsledku ich spracovania. Odtiaľ pochádza názov „organická hmota“.

Skupina 2. Čo študuje organická chémia?

odpoveď: Odvetvie chémie, ktoré študuje organické látky, sa začalo nazývať organická chémia.

Skupina 3. Aký chemický prvok je nevyhnutne zahrnutý v zložení organických látok?

odpoveď: Všetky organické látky obsahujú chemický prvok uhlík.
Otázka 4. Akú inú definíciu organickej chémie možno uviesť?
Odpoveď. Organická chémia je chémia zlúčenín uhlíka(formuláciu napíšte do zošita).
Otázka 5.
Aký chemický prvok okrem uhlíka obsahuje organická hmota?
Odpoveď. Okrem uhlíka obsahujú všetky organické látky chemický prvok vodík. Môže tiež obsahovať O, S, N a ďalšie prvky(napíšte na tabuľu znaky chemických prvkov).
Otázka 6.
Aké chemické vlastnosti môžu byť spoločné pre organické látky?
Odpoveď. Všetky organické látky horia.

Aké látky vznikajú pri horení organických látok?oxid uhličitý a voda (zápis do zošita slovami a reakciou ) záver o tom, čo bolo povedané

Chlapi, ďalšou zaujímavou vlastnosťou organických látok je schopnosť zuhoľnatieť a rozložiť sa pri zahrievaní. Vezmime si príklady zo života. Čo sa stane s potravinami obsahujúcimi škrob a bielkoviny?Vzniká uhlie.

Ak prepečiete zemiaky, palacinky, palacinky, chlieb, škrob obsiahnutý v zemiakoch a múke zuhoľnatene. Pri spálení vajec alebo mäsa dochádza k zuhoľnateniu bielkovín obsiahnutých v týchto potravinách.

Chlapci, čo sa stane, ak dáte kuchynskú soľ a cukor na rozpálenú panvicu?

Urobme experiment (návod) Prečo si myslíte, že kuchynská soľ a cukor sa pri zahrievaní správajú inak?

Tieto látky majú rôzne kryštálové mriežky.

Aká je kryštálová mriežka kuchynskej soli a cukru?V kuchynskej soli je NaCl iónová kryštálová mriežka a v cukre C 12 N 22 O 11 - molekulárny.

Aký typ chemickej väzby je charakteristický pre organické látky.Kovalentná polárna chemická väzba ) záver o tom, čo bolo povedané

Chlapci, napíšme si topríznaky organických látok:

1) obsahujú uhlík;
2) horieť a (alebo) sa rozkladať za vzniku produktov obsahujúcich uhlík;
3) kovalentná chemická väzba;
4) molekulová kryštálová mriežka

Činidlá

Popis alebo náčrt zážitku

Vybavenie

oxid meďnatý (II) CuO, kryštálový cukor, vápenná voda

Vápenná voda

Zmes cukru a oxidu meďnatého (II).

2 skúmavky, zátka s hadičkou na výstup plynu, statív, alkoholová lampa, zápalky, azbestové pletivo, suché palivo.

Preventívne opatrenia

Priebeh experimentu

Poznámky

Najprv zahrejte celú skúmavku a potom jej koniec. Na konci experimentu vyberte výstupnú trubicu plynu z vápennej vody a vypnite alkoholovú lampu.

Do suchej skúmavky nasypte 0,2 g kryštálového cukru a 2-3 krát viac oxidu meďnatého (II), všetko dôkladne premiešajte a začnite zahrievať. Zaznamenajte svoje pozorovania.

1. Aký plyn spôsobil zakalenie vápennej vody? Napíšte rovnicu reakcie.

2. Aká látka sa vytvorila na studených stenách vo vnútri skúmavky?

3. Aká látka vznikla z oxidu meďnatého (II)? Napíšte reakčnú rovnicu medzi oxidom medi (II) a uhlík.

Urobte záver o tom, či granulovaný cukor patrí k organickým alebo anorganickým zlúčeninám.) záver o tom, čo bolo povedané

Zastavte experiment hneď, ako sa vápenná voda zakalí.

Spomeňme si na štruktúru atómu uhlíka. Koľko energetických úrovní má, v akej skupine je? Koľko elektrónov má vo svojej vonkajšej vrstve?

V excitovanom stave je valencia uhlíka 4. A vo všetkých organických zlúčeninách je atóm uhlíka vždy štvormocný.

Najjednoduchší vzorec v organickej chémii CH4 - metán. Používame štruktúrne vzorce.(Vytvorenie štruktúrneho vzorca - trieda 11) C klamal 3

Valencia je označená pomlčkami: jedna pomlčka zodpovedá jednotke valencie atómu chemického prvku.

Aké organické látky študované v lekcii možno pridať do „klastra“, ktorý sme zostavili?olej, sviečka, propán, glukóza, bután, dichlórmetán, kyselina octová, acetylén, etán atď.

Aká je mocnosť uhlíka v organických zlúčeninách?V organických zlúčeninách je uhlík vždy štvormocný

Aká chemická vlastnosť je spoločná pre organické zlúčeniny?Mnohé organické látky horia alebo sa rozkladajú pri zahrievaní bez prívodu vzduchu.

Aký význam majú organické látky v spoločnosti?Ide o potraviny, oblečenie, obuv, syntetické materiály, polyméry, nosiče energie, lieky, syntetické pracie prostriedky, rôzne farby, laky, farbivá, zubné pasty, šampóny atď.

Aký vplyv majú organické látky na ľudský organizmus? (Roxana, Rita)

III . Reflexia

Chlapci, dnes sme sa dozvedeli, čo študuje organická chémia. Aké chemikálie sa nazývajú organické. Bol odhalený koncept valencie chemických prvkov. Skúmali sme význam organických látok a pomocou doplnkovej literatúry sme ukázali negatívny vplyv niektorých z nich na životné prostredie.

Odpovedali sme na otázky, ktoré sme položili na začiatku hodiny?

Chlapci, na stole máte testy na tému, ktorú ste študovali. Otestujte si svoje znalosti (2-3 minúty)
Vyberte jednu správnu odpoveď.C viesť 4

1. Čo študuje organická chémia?

A) Všetky zlúčeniny vznikajúce v živých organizmoch.

B) Zlúčeniny uhlíka s vodíkom.

B) Zlúčeniny uhlíka, s výnimkou oxidov, karbidov, solí.

2. Ktorá zlúčenina je klasifikovaná ako organická?

A) Kyselina octová.

B) Jedlá sóda.

B) Stolová soľ.

3. Do roku 2005 je počet známych organických zlúčenín......

A) Asi 1 milión

B) Asi 15 miliónov

B) Asi 2 milióny

4. Ako sa nazývajú zlúčeniny pozostávajúce iba z vodíka a uhlíka?

A) Organické látky.

B) Minerály.

B) Uhľovodíky.

5. Hmotnostný podiel uhlíka v metáne CH4 rovná

A) 75 %

B) 80 %

B) 25 %

C viesť 5

IV . Zhrnutie

Chlapci, každý má atabuľka „Reflexia aktivít študenta na hodine“.

Žiadam vás, aby ste vyplnili tabuľku a odovzdali mi ju.

V . Domáca úloha C viesť 6

Preštudujte si § 48+ poznámky, *úloha č.1, 2 str.216 (pre všetkých), *úloha č.36 str.216 na hĺbkové štúdium.

Teraz si predstavte, čo sa stane, ak organická hmota zmizne.

Nebudú už žiadne drevené predmety, žiadne guľôčkové perá, žiadne tašky na knihy, žiadne knihy a zošity vyrobené z organickej hmoty – celulózy. V triede nebude linoleum, z lavíc zostanú len kovové nohy. Autá nebudú jazdiť po ulici - nie je tam žiadny benzín a zo samotných áut zostanú iba kovové časti. Počítačové a televízne skrinky zmiznú. V lekárňach bude chýbať väčšina liekov a nebude čo jesť (všetky potraviny pozostávajú aj z organických zlúčenín). Nebudete si mať čím umývať ruky a čím sa obliecť, pretože mydlo a bavlna, vlna, syntetické vlákna, koža a náhrady kože, farbivá na látky, to všetko sú deriváty uhľovodíkov. A na tento svet sa nebude mať kto pozerať – ostane z nás len slaná voda a kostra, pretože organizmy všetkých živých bytostí pozostávajú z organických zlúčenín.

Teraz chápete úlohu organických zlúčenín v prírode a našich životoch

C viesť 6 toto je zaujímavé

Keď čítate tento článok, vášpoužitie očí organická zlúčenina- sietnica , ktorý premieňa svetelnú energiu na nervové impulzy. Keď sedíte v pohodlnej polohe,chrbtové svaly udržiavať správne držanie tela vďakachemické štiepenie glukózy s uvoľnením potrebnej energie. ako chápeš,Medzery medzi nervovými bunkami sú tiež vyplnené organickými látkami - mediátormi (alebo neurotransmitery), ktoré pomáhajú všetkým neurónom stať sa jedným. A tento dobre koordinovaný systém funguje bez účasti vášho vedomia! Len organickí chemici chápu tak hlboko ako biológovia, ako zložito vzniká človek, ako logicky sú usporiadané vnútorné systémy orgánov a ich životný cyklus. Z toho vyplýva, že štúdium organickej chémie je základom pre pochopenie nášho života! A práve kvalitný výskum je cestou do budúcnosti, pretože nové lieky vznikajú predovšetkým v chemických laboratóriách.

Sebaanalýza lekcie

učiteľ chémie a biológie Utkina A.I.

Lekcia sa konala v 9. ročníku strednej školy Proletarskaya.

Predmet lekcia"» . Veľkosť triedy je štandardná, svojimi schopnosťami priemerná, šiesti žiaci sú zaradení do 7. typu vzdelávania. Za hlavný rozvojový cieľ som si preto stanovila umožniť deťom byť aktívnymi účastníkmi výchovno-vzdelávacieho procesu, ich zapojením do riešenia výchovných problémových situácií rozvíjať ich logické myslenie a udržiavať pozornosť prostredníctvom obmeny edukačných aktivít a reflexie jednotlivých etáp vyučovacej hodiny.

lekcia"Úvod do organickej chémie„je prvou lekciou pri prechode na štúdium organickej chémie a má poskytnúť všeobecný prehľad a klásť hlavný dôraz a pojmy. Toto je obzvlášť dôležité, pretože začíname novú sekciu v chémii „Organické zlúčeniny“, na ktorú je vyčlenených 10 hodín.

Typ lekcie - lekcia osvojovania si nového materiálu

Miesto vyučovacej hodiny v učebných osnovách - lekcia o zavádzaní nového materiálu.

Úroveň výučby: predpovedanie spôsobov, ako posunúť študentov k výsledku určenému učebnými cieľmi na základe spätnej väzby a prekonávania možných ťažkostí v ich práci.

hlavným cieľom (pre študentov) - v procese praktickej činnosti na základe rozboru zloženia látok rozdeliť látky na organické a anorganické a potvrdiť predpoveď experimentálne. Hlavnou úlohou spojenou s formovaním zážitkovej činnosti je obohatiť osobnú skúsenosť študenta prostredníctvom vzdelávacieho experimentu a logickými prostriedkami zistiť vlastnosti organických látok.

Téma a obsah hodiny predurčili formuláciu vzdelávacích úloh:

  • Pestovať úhľadnosť, pracovitosť, vlastenecké, estetické a mravné vlastnosti.
  • Pokračovať vo formovaní tolerancie realizáciou určitých typov kolektívnej práce: aktualizácia vedomostí, praktické úlohy, laboratórne skúsenosti.

Tieto úlohy sa riešili kombinovane vo všetkých fázach vyučovacej hodiny. Všetky fázy sú logicky prepojené:

Organizačný moment pripravil študentov na dosiahnutie cieľa: bol oznámený cieľ hodiny, bol oznámený predpokladaný výsledok a motivácia na realizáciu cieľa. To všetko umožnilo zaradiť študentov do priebehu vyučovacej hodiny.

V druhej fáze hodiny, pri aktualizácii vedomostí a analýze informácií, bol použitý diferencovaný prístup: žiaci 11. ročníka dokončili úlohu interakcie cukru s oxidom meďnatým a vápennou vodou. Úloha systematizovať a integrovať poznatky (práca – vyhľadávanie a nasadenie informácií) a nájsť kreatívne riešenie (úloha zostaviť reakčné rovnice). Študenti stredne pokročilých znalostí plnili analytické úlohy naspaľovanie anorganických a organických látok. Počas mojej práce som vykonal potrebné konzultácie s cieľom vytvoriť „situáciu úspechu“.

Väčšinu vzdelávacieho materiálu som radšej učil deduktívne. Za týmto účelom boli študenti požiadaní, aby odpovedali na otázky, na ktoré boli vyslovené predtým získané vedomosti, a zároveň sme začali študovať nový materiál. To mi umožnilo využívať také dôležité princípy didaktiky, akými sú vedecký prístup a dostupnosť.

Medziodborové prepojenia boli realizované použitím materiálov z biológie a technológie „To je zaujímavé“ počas prezentácie. Pri dodržaní zásady systematickosti sme kráčali od známeho k neznámemu (žiaci látky poznali, ale nevedeli ich vysvetliť), od jednoduchých po zložité. Bez demonštračného experimentu to nebolo možné, pretože prispelo k rozvoju zručností pri vykonávaní chemického experimentu.

Pre kontrolu úrovne osvojenia vedomostí žiaci absolvovali testovú kontrolu.

Pri práci boli použité tieto vyučovacie metódy:

  • Verbálne (úloha organických látok pre človeka atď.);
  • Vizuálne (predvádzanie diapozitívov, test);
  • Hľadanie problémov (individuálne a skupinové úlohy na predpovedanie vlastností látok)
  • Heuristický
  • Výskum (experimenty);
  • Laboratórna metóda.

Kombinácia týchto metód na vyučovacej hodine ukázala vysokú efektivitu. Optimálny výkon žiakov na vyučovacej hodine bol dosiahnutý striedaním typov učebných aktivít v rôznych fázach vyučovacej hodiny a v pokojnom, priateľskom prostredí. To všetko zabezpečilo, že žiaci neboli preťažení.

Osobitná pozornosť bola venovaná výučbe domácich úloh, pretože si vyžaduje pochopenie témy ako celku.

Poslednou fázou bolo vyhodnotenie výsledkov hodiny, zhrnutie a komentovanie aktivít študentov.

Účel hodiny je splnený, úlohy sú realizované.

Na štúdium sa ponúka téma „Predmet organická chémia“. Úloha organických látok v ľudskom živote.“ Učiteľ rieši otázku, prečo vznikla potreba deliť látky na organické a anorganické. Ďalej študentom porozpráva o kolobehu uhlíka v prírode, definuje organické látky a vysvetlí, čo sú to deriváty uhľovodíkov a organogény. Na konci hodiny učiteľ odhalí úlohu organickej chémie v našom živote.

Téma: Úvod do organickej chémie

Hodina: Predmet organická chémia.Úloha organických látok v živote človeka

Do začiatku 21. storočia chemici izolovali milióny látok v ich čistej forme. Zároveň je známych viac ako 18 miliónov zlúčenín uhlíka a menej ako milión zlúčenín všetkých ostatných prvkov.

Zlúčeniny uhlíka sú klasifikované hlavne ako Organické zlúčeniny.

Látky na organické a anorganické sa začali deliť od začiatku 19. storočia. Organické látky sa vtedy nazývali látky izolované zo zvierat a rastlín a anorganické látky extrahované z minerálov. Práve cez organický svet prechádza hlavná časť kolobehu uhlíka v prírode.

Od zlúčenín obsahujúcich uhlík až po anorganické tradične sem patria grafit, diamant, oxidy uhlíka (CO a CO 2), kyselina uhličitá (H 2 CO 3), uhličitany (napríklad uhličitan sodný - sóda Na 2 CO 3), karbidy (karbid vápenatý CaC 2), kyanidy (draslík kyanid KCN), tiokyanáty (tiokyanát sodný NaSCN).

Presnejšia moderná definícia: organické zlúčeniny sú uhľovodíky a ich deriváty.

Najjednoduchším uhľovodíkom je metán. Atómy uhlíka sa môžu navzájom kombinovať a vytvárať reťazce ľubovoľnej dĺžky. Ak je v takýchto reťazcoch uhlík naviazaný aj na vodík, zlúčeniny sa nazývajú uhľovodíky. Známe sú desiatky tisíc uhľovodíkov.

Modely molekúl metánu CH 4, etánu C 2 H 6, pentánu C 5 H 12

Deriváty uhľovodíkov sú uhľovodíky, v ktorých je jeden alebo viac atómov vodíka nahradených atómom alebo skupinou atómov iných prvkov. Napríklad jeden z atómov vodíka v metáne môže byť nahradený chlórom alebo skupinou OH alebo skupinou NH2.

Metán CH 4, chlórmetán CH 3 Cl, metylalkohol CH 3 OH, metylamín CH 3 NH 2

Organické zlúčeniny môžu okrem atómov uhlíka a vodíka zahŕňať atómy kyslíka, dusíka, síry, fosforu a menej často halogény.

Aby sme ocenili dôležitosť organických zlúčenín, ktoré nás obklopujú, predstavme si, že náhle zmizli. Žiadne drevené predmety, knihy či zošity, žiadne tašky na knihy či guľôčkové perá. Zmizli plastové kryty počítačov, televízorov a iných domácich spotrebičov; Bez benzínu a nafty doprava stojí, chýba väčšina liekov a jednoducho nie je čo jesť. Neexistujú žiadne pracie prostriedky, oblečenie a dokonca ani vy a ja...

Existuje toľko organických látok kvôli spôsobu, akým atómy uhlíka vytvárajú chemické väzby. Tieto malé atómy sú schopné vytvárať silné kovalentné väzby medzi sebou as nekovovými organogénmi.

V molekule etánu C 2 H 6 sú navzájom viazané 2 atómy uhlíka, v molekule pentánu C 5 H 12 je 5 atómov a v známej molekule polyetylénu sú státisíce atómov uhlíka.

Študuje štruktúru, vlastnosti a reakcie organických látok organická chémia.


Chémia. 10. ročník Úroveň profilu: akademická. pre všeobecné vzdelanie Inštitúcie / V.V. Eremin, N.E. Kuzmenko, V.V. Lunin. – M.: Drop, 2008. – 463 s.

ISBN 978-5-358-01584-5

Chémia. 11. ročník Úroveň profilu: akademická. pre všeobecné vzdelanie Inštitúcie / V.V. Eremin, N.E. Kuzmenko, V.V. – M.: Drop, 2010. – 462 s.

Khomchenko G.P., Khomchenko I.G. Zbierka úloh z chémie pre tých, ktorí vstupujú na univerzity. – 4. vyd. – M.: RIA „Nová vlna“: Vydavateľstvo Umerenkov, 2012. – 278 s.

Návod na internete

Štátna univerzita v Samare.

Katedra organickej, bioorganickej a lekárskej chémie


Algoritmus na zostavenie dôkazu: 1. Predstaví sa myšlienka, ktorá vyžaduje dôkaz alebo vyvrátenie (téza); 2. Uvádzajú sa argumenty, úsudky, vysvetlenia, ktoré dokazujú alebo vyvracajú predtým vyslovenú myšlienku (argumenty); 3. Formuluje sa záver o pravdivosti alebo nepravdivosti odpovede.




Argumenty... Musíme si naštudovať 13 tried látok... Na získanie 7-10 bodov z chémie musíte vedieť myslieť... Budeme musieť vedieť napísať vzorce pre metylcyklopentadekanón, metylfenyléter, aspartylaminomalónovú kyselina... Stretneme sa s najsladšími a najzapáchajúcimi látkami... Zostavíme reakčné rovnice, ktoré umožnia premeniť celulózu na umelý hodváb, nekvalitný benzín na kvalitný vysokooktánový...












Teória štruktúry organických zlúčenín Atómy v molekulách organických látok sa spájajú v určitom poradí podľa ich mocenstva. Vlastnosti organických látok závisia nielen od kvalitatívneho a kvantitatívneho zloženia, ale aj od poradia spojenia atómov v molekulách. Atómy a skupiny atómov v molekulách organických látok sa navzájom ovplyvňujú.

IXTrieda

Téma: „VŠEOBECNÉ NÁHĽADY“O ORGANICKÝCH LÁTKACH“

(Lekcia o učení sa nového materiálu)

Formát lekcie: učiteľský príbeh a ukážka vzoriek a modelov organických látok.

V súvislosti s prechodom na koncentrické programy v IX. ročníku sa študujú základy organickej chémie a vytvárajú sa predstavy o organických látkach. Nižšie je uvedený vývoj dvojhodinovej lekcie, ktorá sa vyučovala v triede IX po preštudovaní témy „Uhlík a jeho zlúčeniny“.

Ciele lekcie: vytvoriť si predstavu o zložení a štruktúre organických zlúčenín, ich charakteristických črtách; identifikovať dôvody rôznorodosti organických látok; naďalej rozvíjať schopnosť skladať štruktúrne vzorce na príklade organických látok; tvoria predstavu o izomérii a izoméroch.

Predbežná domáca úloha: zapamätajte si, ako vzniká kovalentná väzba v molekulách anorganických látok, ako sa dá jej vznik graficky znázorniť.

Materiály a vybavenieKomu lekcia: vzorky organických látok (kyselina octová, acetón, kyselina askorbová, cukor - v továrenských baleniach s etiketami, papier, sviečka, liehová lampa, suché palivo (urotropín), olej; vzorky výrobkov z plastov a syntetických vlákien (pravítka, perá, mašle, gombíky, kvetináče, igelitové vrecúška a pod.); a-stick modely.

Počas tried:

I. Učiteľ povie, ako vznikol pojem „organické látky“.

Do začiatku 19. storočia sa látky podľa pôvodu delili na minerálne, živočíšne a rastlinné. V roku 1807 švédsky chemik J. J. Berzelius zaviedol do vedy pojem „organické látky“, pričom spojil látky rastlinného a živočíšneho pôvodu do jednej skupiny. Vedu o týchto látkach navrhol nazvať organickou chémiou. Na začiatku 19. storočia sa verilo, že organické látky sa nedajú získať v umelých podmienkach, vznikajú len v živých organizmoch alebo pod ich vplyvom. Omyl tejto myšlienky dokázali syntézy organických látok v laboratórnych podmienkach: v roku 1828 nemecký chemik F. Wöder syntetizoval močovinu, jeho krajan A. V. Kolbe získal v roku 1845 kyselinu octovú, v roku 1854 francúzsky chemik P. E. Berthelot - tuky, v roku 1861. od ruského chemika A.M. Butlerova - cukrová látka. (Táto informácia je vopred napísaná na tabuli a zatvorená; počas správy učiteľ otvorí túto nahrávku.)

Ukázalo sa, že medzi organickými a anorganickými látkami neexistuje ostrá hranica, pozostávajú z rovnakých chemických prvkov a môžu sa navzájom premieňať.

Otázka: Na základe čoho sú organické látky klasifikované ako samostatná skupina, aké sú ich charakteristické znaky?

Učiteľ vyzve študentov, aby sa na to pokúsili spoločne prísť.

II. Učiteľ ukáže vzorky organických látok, pomenuje ich a ak je to možné, uvedie molekulový vzorec (pre niektoré látky sú vzorce napísané vopred na tabuľu a počas demonštrácie sa zatvárajúvysielačka, tieto záznamy sa otvárajú): kyselina octová C 2 H 4 O 2 acetón C 3 H 6 O, etylalkohol (v alkoholovej lampe) C 2 H 6 O, suché palivo metenamín C 6 H 12 N 4, vitamín C alebo kyselina askorbová C 6 H 8 O 6 , cukor C 12 H 22 O 11, parafínová sviečka a olej, ktoré obsahujú látky so všeobecným vzorcom C X H Y, papier pozostávajúci z celulózy (C 6 H 10 O 5) str.

Otázky: Čo si všímate v zložení týchto látok spoločné? Aké chemické vlastnosti môžete predpokladať pre tieto látky?

Študenti odpovedajú, že všetky uvedené zlúčeniny obsahujú uhlík a vodík. Verí sa, že horia. Učiteľ predvedie spaľovanie hexamínu, sviečky a liehovej lampy, upozorní na povahu plameňa, postupne vloží do plameňa liehovej lampy, hexamín a sviečku porcelánový pohár a ukáže, že sadze vznikajú z plameň sviečky. Ďalej sa rozoberá otázka, aké látky vznikajú pri spaľovaní organických látok. Žiaci prichádzajú na to, že môže vznikať oxid uhličitý alebo oxid uhoľnatý, čistý uhlík (sadze, sadze). Učiteľ uvádza, že nie všetky organické látky sú schopné horenia, ale všetky sa pri zahrievaní bez prístupu kyslíka rozložia a zuhoľnatejú. Učiteľ predvádza zuhoľnatenie cukru pri zahrievaní. Učiteľ žiada určiť typ chemickej väzby v organických látkach na základe ich zloženia.

Ďalej si žiaci zapisujú do zošitov príznaky organickej hmotyentity: 1. Obsahujú uhlík. 2. Horieť a (alebo) sa rozkladať za vzniku produktov obsahujúcich uhlík. 3. Väzby v molekulách organických látok sú kovalentné.

III. Učiteľ vyzve žiakov, aby sformulovali definíciu podľa
pojem „organická chémia“. Definícia sa zapisuje do zošita. Orga
chemická chémia- náuka o organických látkach, ich zložení, štruktúre,
vlastnosti a spôsoby výroby.

Syntézy organických látok v laboratórnych podmienkach urýchlili rozvoj organickej chémie, vedci začali experimentovať a získavať látky, ktoré sa v prírode nenachádzajú, ale zodpovedajú všetkým charakteristikám organických látok. Ide o plasty, syntetické kaučuky a vlákna, laky, farby, rozpúšťadlá, lieky. (Učiteľ predvádza výrobky vyrobené z plastov a vlákien.) Tieto látky nie sú organického pôvodu. Skupina organických látok sa teda výrazne rozšírila, no starý názov zostal zachovaný. V modernom chápaní organické látky nie sú tie, ktoré vznikajú v živých organizmoch alebo pod ich vplyvom, ale tie, ktoré zodpovedajú vlastnostiam organických látok.

IV. Štúdium organických látok sa v 19. storočí stretlo s množstvom
ťažkosti. Jedným z nich je „nejasná“ mocnosť uhlíka. Áno, na
Napríklad v metáne CH4 je valencia uhlíka IV. V etyléne C 2 H 4, acetylén
C 2 H 2, propán C 3 H 8, učiteľ navrhuje určiť valenciu sami
študentov. Študenti nájdu valencie II, I a 8/3. Semi
uvedené valencie sú nepravdepodobné. Takže k organickým látkam
nemožno použiť metódy anorganickej chémie. V skutočnosti v budove
existujú organické látky zvláštnosti: mocnosť uhlíka je vždy IV,
atómy uhlíka sú navzájom spojené do uhlíkových reťazcov. učiteľ
navrhuje zostaviť štruktúrne vzorce týchto látok. Študenti v
zostavte štruktúrne vzorce v zošitoch a vložte ich na tabuľu:

Na porovnanie učiteľ predvádza guľôčkové modely týchto látok.

Potom učiteľ požiada graficky znázorniť vznik ko-
valenčné väzby v molekulách metánu, etylénu a acetylénu. snímky
dať na tabuľu a diskutovať. ,

V. Učiteľ upozorní žiakov na periodickú tabuľku.
Teraz bolo objavených viac ako 110 chemických prvkov, z ktorých všetky sú zahrnuté

zloženie anorganických látok. Je známych asi 600 tisíc anorganických zlúčenín. Zloženie prírodných organických látok zahŕňa niekoľko prvkov: uhlík, vodík, kyslík, dusík, síru, fosfor a niektoré kovy. V poslednom čase sa syntetizujú organické elementárne látky, čím sa rozširuje okruh prvkov tvoriacich organické látky.

Otázka: Koľko organických zlúčenín je podľa vás v súčasnosti známych? (Žiaci vymenúvajú očakávaný počet známychorganické látky. Zvyčajne sú tieto čísla v porovnaní so skutočnými číslami podhodnotenétické množstvo organických látok.) V roku 1999 bola zaregistrovaná 18 miliónová organická látka.

Otázka: Aké sú dôvody rozmanitosti organických látok? Študenti sú požiadaní, aby sa ich pokúsili nájsť v tom, čo je už známe o štruktúre organických látok. Žiaci pomenúvajú dôvody ako: zlúčeniny uhlíka v reťazcoch rôznej dĺžky; spojenie atómov uhlíka jednoduchými, dvojitými a trojitými väzbami s inými atómami a medzi sebou navzájom; veľa prvkov, ktoré tvoria organické látky. Učiteľ uvádza ďalší dôvod – rozdielny charakter uhlíkových reťazcov: lineárny, rozvetvený a cyklický, predvádza modely butánu, izobutánu a cyklohexánu.

Žiaci si do zošitov zapíšu: Dôvody rozmanitosti sú organickélyžiarske spojenia.

1. Spojenie atómov uhlíka v reťazcoch rôznej dĺžky.

    Tvorba jednoduchých, dvojitých a trojitých väzieb atómami uhlíka
    zey s inymi atomami a medzi sebou.

    Rôzny charakter uhlíkových reťazcov: lineárny, rozvetvený,
    cyklický.

    Mnoho prvkov, ktoré tvoria organické látky.

Je tu ešte jeden dôvod. (V texte je potrebné ponechať miesto na jeho zaznamenaniepre dobro.)Študenti si to musia nájsť sami. Ak to chcete urobiť, môžete vykonať laboratórne práce.

VI. Laboratórne práce.

Študenti dostanú gule a tyče: 4 čierne gule so 4 otvormi – to sú atómy uhlíka; 8 bielych guličiek s jednou dierkou - atómy vodíka; 4 dlhé tyče na vzájomné spojenie atómov uhlíka; 8 krátkych tyčí - na spojenie atómov uhlíka s atómami vodíka.

Zadanie: pomocou všetkého „stavebného materiálu“ zostavte model molekuly organickej látky. Nakreslite štruktúrny vzorec tejto látky do zošita. Pokúste sa vyrobiť čo najviac rôznych modelov z rovnakého „stavebného materiálu“.

Práca prebieha vo dvojiciach. Učiteľ kontroluje správne zostavenie modelov a zobrazenie štruktúrnych vzorcov a pomáha žiakom, ktorí majú ťažkosti. Na prácu je vyčlenených 10 – 15 minút (v závislosti od úspešnosti v triede), po ktorých sa na tabuľu položia štruktúrne vzorce a diskutuje sa o nasledujúcich otázkach: Čo majú všetky tieto látky rovnaké? Ako sa tieto látky líšia?

Ukazuje sa, že zloženie je rovnaké, štruktúra je iná. Učiteľ vysvetľuje, že také látky, ktorých zloženie je rovnaké, ale štruktúra a teda aj vlastnosti sú odlišné, sa nazývajú izoméry. Pod štruktúru látok vyplýva poradie spojenia atómov, ich relatívne usporiadanie v molekulách. Fenomén existencie izomérov je tzv izomrija.

VII. Definície pojmov „chemická štruktúra“, „izoméry“ a „izoméria“ si žiaci zapisujú do zošita za štruktúrne vzorce izomérov. A v dôvody rôznorodosti chemikálií je zadané piatybod - fenomén izomérie organických zlúčenín.

Schopnosť zostaviť štruktúrne vzorce izomérov sa praktizuje použitím nasledujúcich príkladov: C2H60 (etanol a dimetyléter), C4H10 (bután a izobután). Na týchto príkladoch učiteľ ukazuje, ako napísať skrátený štruktúrny vzorec:

Učiteľ navrhuje zostrojiť izoméry zloženia C 5 H 12), ak je známe, že sú tri. Po umiestnení všetkých izomérov na tabuľu učiteľ upozorní študentov na metódu konštrukcie izomérov: zakaždým znížiť hlavný reťazec a zvýšiť počet radikálov.

Domáca úloha: naučiť sa noty v zošite, zostrojiť izoméry zloženia C 6 N M (je ich 5).

HODINA CHÉMIY V 9. ROČNÍKU.

Predmet: Predmet organickej chémie. Teória chemickej štruktúry organických zlúčenín od A. M. Butlerova

Cieľ: zistiť vlastnosti organických zlúčenín, základné princípy teórie chemickej štruktúry A. M. Butlerova.

Úlohy: Vzdelávacie: vytvoriť si predstavu o predmete organickej chémie, zvážiť vlastnosti organických látok; aktualizovať vedomosti študentov o valencii; odhaliť základné princípy teórie chemickej štruktúry organických zlúčenín A. M. Butlerova

vývojové: rozvíjať zručnosti pri skladaní štruktúrnych vzorcov organických zlúčenín.

Vzdelávanie: formovať túžbu po nezávislosti, pozornosti a hlbokej asimilácii vedomostí

Vybavenie: náučná a tematická mapa na organizovanie samostatnej práce, počítač

Plánované výsledky vzdelávania:

- Vedieť vlastnosti organických zlúčenín, základné princípy teórie chemickej štruktúry A. M. Butlerova.

- Byť schopný vysvetliť rozmanitosť organických zlúčenín, vytvoriť štruktúrne vzorce.

Počas vyučovania.

1. Organizačný moment. Snímka 1

2. Motivácia

Celkový počet organických látok v súčasnosti predstavuje viac ako 26 miliónov látok a každý rok sa ich počet zvyšuje o 200-300 tisíc nových zlúčenín. Okrem toho celkový počet anorganických zlúčenín nepresahuje 700 tisíc, takže počet organických látok je desaťkrát väčší ako počet anorganických. Aký je dôvod takej rozmanitosti organických látok? Čím sú výnimočné? Na tieto otázky sa pokúsime odpovedať v dnešnej lekcii. Oboznámite sa aj so základnou teóriou organickej chémie – teóriou chemickej štruktúry organických zlúčenín. Témou našej hodiny je teda „Predmet organickej chémie. Teória chemickej štruktúry organických zlúčenín od A. M. Butlerova.Zobraziť snímku 2

3. Samostatná práca na náučnej tematickej mape s náučnou literatúrou.

Vzdelávanie - nogo

element

Sprievodca asimiláciou

vzdelávací materiál

UE – 0

-

Problematická otázka:

UE - 1

Snímka č.3,4,5

R/T strana 137 č.1

Uveďte definíciu.Organická chémia - Toto _______

R/T strana 137 č.2

H 2

CH20

C 3 H 6

H 2 SO4

C2H60

CH 4

CH3 N.H.2

CO2

HNO3

NaOH

C5 H10

HNO2

C4 H10

C6 H6

SO2

N 2 CO3

C2 H4 O

C3 H4

CH2 O

C2 H6 O

NIE2

CaC3

NaHCO3

C18 H38

P2 O5

C2 H4

C4 H8

C2 H4 O

CH4

CuSO4

C2 H5 O2

CH3 N2

EÚ – 2

R/T strana 137 č. 3 a, b

A) Metán CH 4 B) EtylalkoholC 2 H 4 O

Skontrolujte snímku č. 7

Snímka číslo 6.

UE - 3

R/T strana 138 č.6

N N

N:S:S:O:N

N N

ALE

N:S:S

N O:N

Plne štrukturálne

Skrátený štrukturálny

Molekulárna

__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ (MOLEKULÁRNY) vzorec; úplný štruktúrny vzorec odráža __ ​​__ __ __ __ __ __ (ORDER) kombináciu atómov v molekule podľa ich __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ (VALENCE).

Snímka č.8

správna odpoveď – 21 bodov

UE - 4

t kip).

Snímka č.9

R/T strana 139 č.12

CH3

CH3 CH3

D) CH3

CH3-C-CH3 a CH3-CH-CH2-CH3

CH3 CH3

Snímka č.10

R/t Page 139. späť 10.

Snímka č.9

UE - 5

Cieľ: splniť 3

Snímka č. 11, 12

Problematická otázka: Prečo je na Zemi oveľa viac organickej hmoty ako anorganickej hmoty?

UE - výstup

Test

1. Akú mocnosť má uhlík v organických zlúčeninách?

A) 2 B) 3 C) 4 D) 6

2. Základné prvky obsiahnuté v organických zlúčeninách

A) vodík a kyslík B) vodík a uhlík

C) uhlík a kyslík D) uhlík a dusík

3. Izoméry sú -

A) Látky, ktoré majú rovnaké kvalitatívne a kvantitatívne zloženie, ale líšia sa štruktúrou a vlastnosťami.

B) Látky líšiace sa v skupine –CH2

B) Látky obsahujúce dusík

D) Látky, ktoré majú rovnaké kvalitatívne, ale rozdielne kvantitatívne zloženie, líšia sa štruktúrou a vlastnosťami.

4. Vyberte organické zlúčeniny

A) CO2 B) C2H6 C) CH 3 N.H. 2D) H2C03

5. Napíšte úplný a skrátený štruktúrny vzorec látky C3H8

23 - 30 bodov skóre „3“

31 – 38 bodov skóre „4“

39-47 bodov – skóre „5“

D\Z

4. Zhrnutie modulovej hodiny. Zhodnoťte svoju prácu.

Menej ako 23 bodov – skóre „2“

23 - 30 bodov skóre „3“

31 – 38 bodov skóre „4“

39-47 bodov – skóre „5“

5. Odraz

Kompilácia syncwine

Organická chémia

Dve prídavné mená alebo príčastia

Tri slovesá (učiť, viesť

Fráza 4-5 zmysluplných slov

Synonymum, ktoré zovšeobecňuje alebo rozširuje význam témy

6. Domáca úloha. S.32 v.1,2 písomne ​​v.3-5 písomne. Stránka 201 definícií. R\T č. 9 strana 139

Náučná tematická mapa na žiaka

Vzdelávanie - nogo

element

Študijný materiál so zadaniami

Sprievodca asimiláciou

vzdelávací materiál

UE – 0

Zaujímavým cieľom je zistiť vlastnosti organických zlúčenín, základné princípy teórie chemickej štruktúry A. M. Butlerova.

- Byť schopný vysvetliť rozmanitosť organických zlúčenín a zostaviť štruktúrne vzorce.

Problematická otázka: Prečo je na Zemi oveľa viac organickej hmoty ako anorganickej hmoty?

Pozorne si prečítajte účel lekcie.

UE - 1

Cieľ: zoznámiť sa s historickým náčrtom vývoja a formovania organickej chémie

Do akých skupín sú rozdelené všetky látky?

Aké organické látky poznáte?

Odkiaľ pochádza názov „organická hmota“?

Ako sa volá sekcia, ktorá študuje tieto látky?

Koľko organických látok je známych?

Uveďte pojem organická chémia?

Snímka č.3,4,5

R/T strana 137 č.1 Správna odpoveď na úlohu – 1 bod

Uveďte definíciu.Organická chémia - Toto _______

_______________________________________________

R/T strana 137 č.2 Správna odpoveď na úlohu je 20 bodov

Ceruzkou vyfarbite bunky, v ktorých sú napísané vzorce organických zlúčenín.

H 2

CH20

C 3 H 6

H 2 SO4

C2H60

CH 4

CH3 N.H.2

CO2

HNO3

NaOH

C5 H10

HNO2

C4 H10

C6 H6

SO2

N 2 CO3

C2 H4 O

C3 H4

CH2 O

C2 H6 O

NIE2

CaC3

NaHCO3

C18 H38

P2 O5

C2 H4

C4 H8

C2 H4 O

CH4

CuSO4

C2 H5 O2

CH3 N2

Pracujte individuálne v R/T.

EÚ – 2

Cieľ: Zistite vlastnosti organických látok.

Zapíšte si vlastnosti organických látok do zošita.

R/T strana 137 č. 3 a, b Správna odpoveď na úlohu – 2 body

Napíšte rovnicu horenia organických látok

A) Metán CH 4 B) EtylalkoholC 2 H 4 O

Skontrolujte snímku č. 7

Pozri učebnicu G, odsek 32, s. 194-195.Snímka číslo 6.

UE - 3

Cieľ: zistiť, čo je to valencia, naučiť sa zostavovať kompletné štruktúrne, skrátené štruktúrne, molekulové vzorce.

R/T strana 138 č.6 Správna odpoveď na úlohu je 4 body

Určte, aká je valencia v organických zlúčeninách: a) uhlík _____ b) kyslík ____

c) vodík _____ d) dusík ____

R/T strana 138 č. 7 (Acetylén, etylalkohol, kyselina octová)Správna odpoveď na úlohu je 12 bodov

Vyplňte tabuľku a analyzujte zapísané úplné štruktúrne vzorce látok a do vety vložte chýbajúce slová.

N N

N:S:S:O:N

N N

ALE

N:S:S

N O:N

Plne štrukturálne

Skrátený štrukturálny

Molekulárna

Kvantitatívne a kvalitatívne zloženie látok ukazuje

Vzorec; úplný štruktúrny vzorec odráža __ ​​__ __ __ __ __ __ kombináciu atómov v molekule podľa ich __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __.

Z toho vyplýva prvá pozícia teórie štruktúry organických zlúčenín. Snímka č.8

Pozri učebnicu G, odsek 32, s. 195-196. na slová: Teraz to skúste sami.....

správna odpoveď – 21 bodov

UE - 4

Cieľ: Zistite, čo sú izoméria a izoméry.

Analyzujte kvalitatívne a kvantitatívne zloženie látky a fyzikálne vlastnosti (t kip).

Tieto látky sa nazývajú izoméry.

Skúste definovať pojmy: izoméria, izoméry (R/T č. 11). Zapíšte si definície. Izoméry sú __________

Izomiria je ________________________________________

_____________________________________________________

Snímka č.9

R/T strana 139 č.12 Správna odpoveď na úlohu je 2b

Určte, ktoré látky, ktorých štruktúrne vzorce sú napísané nižšie, sú izoméry.

A) CH3-CH2-CH3 a CH3-CH2-CH2-CH3

B) CH3-CH-CH2-CH3 a CH3-CH2-CH2-CH2-CH3

CH3

B) CH3-CH-CH3 a CH3-CH-CH2-CH3

CH3 CH3

D) CH3

CH3-C-CH3 a CH3-CH-CH2-CH3

CH3 CH3

Správna odpoveď na úlohu – 2 body

Z toho vyplýva 2. pozícia teórie štruktúry organických zlúčenín.Snímka č.10

R/t Page 139. späť 10.

Skontrolujte definíciu na strane 201.

Snímka č.9

UE - 5

Cieľ: splniť 3 postavenie teórie štruktúry organických zlúčenín a základné postavenie modernej teórie štruktúry látok s významom Butlerovovej teórie.

Snímka č. 11, 12

Problematická otázka: Prečo je na Zemi oveľa viac organickej hmoty ako anorganickej hmoty?

Správna odpoveď na úlohu 1b

UE - výstup

Test

Každá správna odpoveď 1 bod

Menej ako 23 bodov – skóre „2“

23 - 30 bodov skóre „3“

31 – 38 bodov skóre „4“

39-47 bodov – skóre „5“

Pracujte individuálne, počítajte body.

Maximálny počet bodov za prácu v triede je 47 bodov.

D\Z

S.32 v.1,2 písomne ​​v.3-5 písomne. Stránka 201 definícií. R\T č. 9 strana 139